- Age: 13 - 19
- Hours: 1 - 2
Ciljevi lekcije
- Učenik može identificirati i opisati faze istrebljenja Židova tijekom Drugog svjetskog rata.
- Učenik može identificirati i opisati primjere diskriminacije Židova nakon 1933.
- Učenik može opisati životne uvjete u getu.
- Učenik može ukazati na primjere židovskog otpora na primjeru ustanka u Varšavskom getu.
- Učenik može procijeniti utjecaj nacističke ideologije na proces istrebljenja Židova.
- Učenik može objasniti pojmove; Nirnberški zakoni, Kristallnacht, Holokaust, Shoa, geto, koncentracijski logor, logor za istrebljenje, Judenrat, "Operacija Reinhardt".
- Učenik prepoznaje glavna mjesta istrebljenja poljskih i europskih Židova u Poljskoj i Srednjoj i Istočnoj Europi (uključujući: Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Sobibór, Babi Jar).
- Učenik razumije razlike između koncentracijskih logora, logora za istrebljenje i radnih logora.
- Učenik je sposoban analizirati i tumačiti izvorne materijale te napraviti kritičku analizu izvora.
- Učenik se može raspravljati, procjenjivati i surađivati u grupi.
- Razvijanje govornih vještina.
- Oblikovanje digitalnih vještina.
Tijek lekcije
Faza pred implementaciju.
Ako učitelj ima 2 sata vremena/ 2 predavanja, u ovom scenariju & nbsp; mogu upotrijebiti materijale i podijeliti temu u dvije nastavne jedinice.
Ako imamo jedan sat/predavanje, u tu se svrhu može koristiti metoda obrnute lekcije.
Učitelj dijeli razred u grupe. Svaka grupa crta zadatke.
Učitelj označava mjesto gdje učenici mogu pronaći materijale za izradu zadataka - Worthy platformu.
Učitelj postavlja rok za izvršavanje zadatka i navodi kriterije ocjenjivanja.
Faza provedbe (40 minuta)
Pomoću multimedijske prezentacije učitelj predstavlja povijest Židova tijekom Drugoga svjetskog rata, od diskriminacije preko izolacije do istrebljenja. Podaci na slajdovima trebaju biti sinkronizirani s grupnim zadacima.
Učitelj podsjeća učenike da se proces istrebljenja nije dogodio preko noći. On pokazuje da je trenutak kada je Adolf Hitler došao na vlast pokrenuo antisemitsku politiku, prvo u verbalnoj sferi, a zatim u pravnoj diskriminaciji, sve do fizičkog istrebljenja nacije i kulture.
Grupa I - zadatak prve skupine je analiza & nbsp; nürnberških zakona i odgovarajući na sljedeća pitanja:
- Kako je njemačko državljanstvo definirano nürnberškim zakonima?
- Koja su ograničenja nirnberški zakoni nametnuli Židovima?
Grupa II - predstavlja podatke vezane uz Kristallnacht.
- Kako nazivamo događaje opisane u tekstu?
- Kako su Židovi bili progonjeni?
- Koji je bio opseg progona?
Učiteljica podsjeća učenike da je okupacija poljske zemlje od strane Nijemaca označila početak politike usmjerene na uklanjanje židovske zajednice. Uznemiravanje, koncentracije u getovima, aktivnosti Einsatzgruppena izgradnji koncentracijskih logora i logora za istrebljenje.
Grupa III - zadatak je da analizira ikonografske materijale.
- Kako je lik Židova prikazan na plakatu?
- Koja je svrha prikazivanja takvog ikonografskog materijala? sliku?
- Zašto je, prema vašem mišljenju, Židovima bilo zabranjeno ući u park?
Grupa IV - tumači fonogram šefa Glavnog ureda sigurnosti Reicha Reinharda Heydricha o sljedećim fazama i metodama & nbsp; "Konačnog rješenja židovskog pitanja" i odgovara na pitanja :
- Što je značio izraz "konačno rješenje"?
- Koje je mjere Njemačka trebala poduzeti da riješi "konačno rješenje"?
- Zašto su odabrana mjesta koncentracije Židova? gradovi sa željezničkim čvorištima?
Učitelj objašnjava učenicima zašto su logori smrti osnovani samo u Poljskoj. Koristeći kartu prikazuje mjesta njihova položaja ..
Grupa V - bavi se označavanjem Židova i svrhama u koje su bili izloženi takvom uznemiravanju.
- Kako su označeni Židovi?
- Što je svrha obilježavanja?
- Kakvi su bili osjećaji Židova kada su bili prisiljeni nositi oznake?
Učitelj dopunjuje podatke obrađene od učenika u vezi s getom. Može koristiti videozapis priložen vremenskoj traci.
Grupa VI - tumači izvještaje svjedoka koji su opisali uvjete u getu.
- Kakvi su bili uvjeti u getu?
- Kakvi su bili Judenrati? < br />- Kako su Židovi spriječeni u bijegu iz geta?
Učitelj objašnjava što su bili Einsatzgruppeni. Što je značilo odluke donesene na Waansee konferenciji i što je bila operacija Reinhardt.
Grupa VII - razredu objašnjava razloge zašto je izbio ustanak u Varšavskom getu. Učitelj dovršava učeničke odgovore.
- Zašto je ustanak počeo 19. travnja 1943.?
- Kako su Nijemci ugušili ustanak?
- Je li ustanak bio poznat s arijevske strane? ?
Učitelj objašnjava razliku između: sustava rada, koncentracijskih logora i logora za istrebljenje.
Grupa VIII - predstavlja svjedočenje preživjele osobe iz logora za uništenje Bełżec.
- Kako je proveden proces holokausta?
- Koje su metode Nijemci koristili za zastrašivati zatvorenike?
Učiteljev sažetak tiče se broja žrtava i broja preživjelih holokausta. Ističe različite stavove prema holokaustu. Podsjeća na posljedice koje su zaprijetile Poljacima koji su spasili Židove.
Sažetak bi mogao biti uvod u drugu lekciju - stav prema holokaustu.
Zadatak: priče o preživjelima, tko su bili, kako su preživjeli, ono što su učinili nakon rata.
Evaluacija
- Jesu li ciljevi postavljeni na početku nastave postignuti?
- Jesu li metode korištene bile zanimljive / učinkovite za učenika pri izvršavanju zadatka?
- Je li atmosfera tijekom nastave bila pogodna za izvršavanje zadataka / učenja?
Korisne poveznice
Ustawy norymberskie. Noc kryształowa: zadania dla grupy I i II (in Polish)
https://worldwars.eu/media/com_form2content/documents/c5/a539/f159/ustawy%20norymberskie%20i%20noc%2
Antyżydowski niemiecki plakat i zdjęcie z krakowskiego parku - okupacja. Grupa III (in Polish)
https://worldwars.eu/media/com_form2content/documents/c5/a539/f160/plakat%20i%20zdj%C4%99cie.docx